Wymogi formalne przy wynajmowaniu busów
Można wymienić wiele sytuacji, w których osoby prywatne lub przedsiębiorstwa decydują się na wynajem busa. Podróż wakacyjna w większym gronie, wyjazd zagraniczny, wycieczka szkolna, firmowy piknik za miastem, szkolenia lub imprezy integracyjne, transfer na lotnisko, przewóz gości weselnych — przykładów moglibyśmy podać sporo. Możliwość wypożyczenia busa jest to opcja nie tylko wygodna, ale i korzystna finansowo.
Trzeba jednak pamiętać, że aby skorzystać z takiej usługi, należy zadbać o dopełnienie podstawowych kwestii formalnych. Jakich? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego wpisu.
Wynajem busa: bus czy mikrobus?
Najważniejszymi kwestiami, które trzeba określić na etapie wynajmu busa, jest liczba pasażerów oraz uprawnienia kierowcy. Do przewozu osób wykorzystywane są busy, mikrobusy i autobusy. Najważniejsza różnica między nimi związana jest z liczbą przewożonych osób. Polskie prawo tak naprawdę rozróżnia samochody osobowe i autobusy. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (art. 2 ust. 40) samochodem osobowym możemy nazwać każdy pojazd, którego konstrukcja przystosowana jest do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu. Zatem wedle przepisów bus, w którym mieści się 8 pasażerów i kierowca będzie klasyfikowany jako pojazd osobowy.
Wszystkie pojazdy, które konstrukcyjnie przystosowane są do przewozu powyżej 9 osób, uznaje się za autobusy. Dostępne w naszej ofercie mikrobusy, które — zależnie od modelu — mieszczą od 15 do nawet 24 osób na raz, w świetle prawa traktowane są jak autobus. Mikrobus jest więc w istocie małym autobusem.
Taka próba zdefiniowania poszczególnych typów pojazdów jest bardzo ważna ze względu na uprawnienia kierowcy, jakie są niezbędne do prowadzenia samochodów osobowych i autobusów.
Wynajem busa: kto może być kierowcą?
Polskie prawo jednoznacznie wskazuje, że:
- pojazdy przystosowane do przewozu 9 osób wraz z kierowcą to samochody osobowe, które wymagają prawa jazdy kategorii B,
- pojazdy przewożące 10 osób lub więcej to autobusy, które wymagają prawa jazdy kategorii D, D1.
Zatem bez względu na obiegowe nazewnictwo, zawsze należy kierować się literą prawa. Jeśli więc wynajmujesz niewielkiego busa, w którym podróżuje 9 osób, wystarczy, aby kierowca miał powszechne prawo jazdy kategorii B. Jeśli jednak mamy do czynienia z liczniejszą grupą oraz mikrobus klasyfikowanym jako autobus, kierowca musi mieć stosowne uprawnienia.
Nie oznacza to jednak wcale, że wypożyczając mikrobusa, będziesz musiał dodatkowo szukać kierowcy z kwalifikacjami. Wystarczy, że skorzystasz z usług naszej firmy, która oferuje wynajem pojazdów wraz z kierowcą, który ma stosowne umiejętności i doświadczenie, dlatego gwarantuje bezpieczną i przyjemną podróż.
Wynajem busa do celów prywatnych
W przypadku wynajmu busa do celów prywatnych nie ma konieczności uzyskania specjalnych zezwoleń. Tak naprawdę bez względu na to, czy potrzebujesz transferu na lotnisko, czy też organizujesz wyjazd po Europie, podstawę stanowi umowa najmu zawierana pomiędzy firmą wynajmującą a klientem. Tylko w przypadku wynajmu pojazdu w celu stałego lub okresowego świadczenia usług transportu osób wymagana jest specjalna licencja.
Niemniej należy zadbać o kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest umowa, w której powinny być zawarte wszystkie warunki najmu wraz z określeniem stron, terminów, regulacjami dotyczącymi wypowiedzenia najmu busa lub odstąpienia od umowy itd. Dokument musi być sporządzony w dwóch egzemplarzach i potwierdzony podpisami. Przy wynajmie zawsze dokładnie czytaj umowę, aby poznać szczegóły współpracy.
Busy muszą być również objęte obowiązkowym ubezpieczeniem w ramach polisy OC, która chroni osoby wynajmujące przed skutkami takich zdarzeń, jak np. kradzież, kolizja, wypadek czy inne zdarzenia na drodze.